Akce školy – Školní rok 2013/2014

Ukončení školního roku 2013/2014

Dnem 27.června jsme se rozloučili s dalšími vycházejícími žáky naší školy. V tomto školním roce to bylo celkem12 žáků, Přejeme jim mnoho štěstí a úspěchů v dalším vzdělávání.Zároveň bylo oceněno několik žáků, kteří si svými výkony zasloužili knižní odměnu a v závěru zazněla naše tradiční hymna školy. Všem přejeme krásné prázdniny.

    

ZAMYKÁNÍ ŠKOLY

Školní rok uplynul jako voda a nastal čas uzamknout školu. V letošním roce jsme pojali tuto tradici opět nevšedně, vypouštěním bublin. V rámci pracovního vyučování si děti vytvořily očka k foukání bublin, učitelé uvařili bublifuk. Velká bublinová párty se spustila ve čtvrtek 26. června, za pokřiku hesla „Foukáme si bubliny, ať posunou hodiny, ať uzamknou školu, na prázdniny hurá spolu“. Každá třída, musela v nejkratším čase vypustit zhruba šedesát bublin, které představovaly počet prázdninových dní. Nejlépe se dařilo třídám z prvního stupně, ale nadšení a soutěživost se projevila i u starších spolužáků. Ukončení školního roku jsme nakonec úspěšně zvládli a doufejme, že ten prázdninový čas, poletí daleko pomaleji než vypouštěné bubliny. Hezké prázdniny!

   

Přátelský turnaj ve fotbale a přehazované v Německu

Dne 25. 6. 2014 se naše škola zúčastnila v turnaji ve fotbale a přehazované na partnerské škole v Marktredwitz. Přehazované se zúčastnily jen dívky a to ve složení Marie Čonková, Tereza Kotlárová, Božena Mikerová, Adriana Horvatová, Tulejová Diana, Vanesa Podělová . Jejich bojovnost stačila na poslední stupínkové umístění, což bylo krásné 3. místo. V turnaji ve fotbale se zúčastnili pro změnu jen chlapci. Ti byli rozděleni na dvě družstva. V prvním družstvu byli tito hráči: kapitán Michal Balog, brankář Lukáš Červeňák a hráči jako byl Tomáš Červeňák, Dominik Girga, Patrik Eisner a Erik Miko. Jejich výkon byl dobrý a kluci vybojovali 3. místo. Ve druhém mužstvu s kapitánem Danielem Šivákem hrál také brankář Martin Fizer a hráči, jako byl Marek Bendík, Tomáš Berky, Jirka Papaj a Marek Bilý. Toto družstvo se svojí dokonalou hrou a bez jediné prohry dostalo až na tu nejvyšší příčku.

Žáky naší školy bych tímto chtěl pochválit za reprezentaci školy a za krásné umístění, kterého všichni dosáhli.        (T.Strnad)

   

NEJLEPŠÍ SPORTOVEC ŠKOLY

Učitelé tělesné výchovy měli i letos na konci školního roku náročný úkol, vybrat sportovce, který bude nominován na ocenění „NEJLEPŠÍ SPORTOVEC ŠKOLY“. Po dlouhém vybírání a hodnocení sportovních úspěchů byl navržen Daniel Šivák, žák 8. ročníku, který získal na mistrovství republiky v atletickém čtyřboji první místo. V rámci vyhlášení nejúspěšnějších sportovních reprezentantů jednotlivých chebských škol ve školním roce 2013/2014, obdržel 13. června 2014 na MěÚ v Chebu z rukou místostarosty Mgr. Hartmanna a předsedy Asociace školních sportovních klubů Mgr. Žídka ocenění a upomínkovou plaketu. Tímto Danielovi blahopřejeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

  

Akademie 2014

Dne 5. června 2014 se na Základní škole, Kostelní náměstí 14 v Chebu uskutečnila Akademie, jejíž téma bylo dáno 5. výročím spolupráce s partnerskými školami Lebenshilfeschule a Erich Kästner Schule v Marktredwitz (SRN). Ve školním roce 2009/10 se škola zapojila do projektu příhraničních škol nesoucí název „Lena a Jens“, jehož hlavním cílem poznávat kulturu našich německých sousedů, učit se s nimi žít a odbourávat jazykovou bariéru.

Na počátku Akademie byly připomenuty hlavní události a společné akce obou škol, např. hvězdicový výstup na hrad Hohenberg, jarní slavnosti, tradiční stavění Máje v Chebu i Marktredwitz a samozřejmě sportovní utkání ve fotbale a košíkové. Ředitelům zúčastněných škol byly předány pamětní listy, poděkování se dostalo i učitelům, kteří se na organizaci spolupráce podíleli.

Byla vyhodnocena výtvarná soutěž, kde děti obou zemí ztvárnily zážitky ze společných setkání. Následovala vystoupení žáků jednotlivých tříd. Děti předvedly své taneční, pěvecké, sportovní a herecké dovednosti. Dvouhodinový program proběhl v přátelské a veselé atmosféře, všichni jsme si odnesli příjemné zážitky.

Zapsala dne 6.6.2014  D. Havlíčková

   

Krajské kolo SHM

V úterý 27. 5. 2014 se uskutečnilo očekávané krajské kolo SHM. Na stadiónu Baníku Sokolov, nastoupilo 20 nejúspěšnějších atletů ze základních škol karlovarského regionu, kteří postoupili v rámci okresního kola. Naši školu reprezentovali Daniel Šivák a Tomáš Berky. Zpočátku nepříznivé počasí našim sportovcům příliš do karet nehrálo. Řada disciplín byla o to více fyzicky náročnější, ale kluci si sáhli na dno svých sil a obsadili první a pátou příčku. Daniel vybojoval 1627 bodů a postoupil do celorepublikového kola, Tomáš získal 1250 bodů. V celkovém pořadí družstev se chebský okres umístil na prvním místě a obdržel zlatý pohár. Mrkněte na fotografie z místa závodu.

Přímení

body

pořadí

škola

Šivák Daniel

1 772

1

Cheb
Podlezl Václav

1 650

2

M.Lázně
Szitai Dávid

1 558

3

Berky Tomáš

1 307

4

Cheb
Červeňák Oldřich

1 090

5

Plesná
Kumaj Milan

897

6

Cheb
Šulek Tomáš

767

7

Plesná
Andrášik Ivan

696

8

Turský Matyáš

497

9

M.Lázně
Tökökoly  Patrik

478

10

Koukolík Tomáš

339

11

Plesná

 

OKRESNÍ KOLO SHM

Po týdnu odpočinku, vypuklo krajské kolo SHM. Přestože nám počasí opět nepřálo, naši chlapci a dívky reprezentovali školu na jedničku. Daniel Šivák obhájil první příčku, Tomáš Berky skončil na čtvrtém místě, Milan Kumaj se probojoval na šestou pozici. Našim atletkám se dařilo o trochu méně. Favoritka Simona Červeňáková onemocněla, a tak do boje nastoupily Bendíková Romana, Miková Nataša a Michalisková Nikola, které postupně obsadily šestou až osmou příčku.

Všem sportovcům blahopřejeme a našim chlapcům držíme palce v krajském kole (postupuje T. Berky a D. Šivák).

Výsledková listina okresního kola

           dívky                                                                                                            chlapci

                                                                                                                                                                                  

Příjmení

body

pořadí

škola

Řezáčová Klára

1 345

1

M.Lázně

Nová Michala

735

2

Plesná

Turková Růžena

718

3

Snížková Leona

680

4

Jusufi Anita

679

5

M.Lázně

Bendíková Romana

354

6

Cheb

Miková Nataša

284

7

Cheb

Tancošová Sára

284

7

Michalisková Nikola

229

8

Cheb

Billá Sabina

163

9

Plesná

Příjmení

body

pořadí

škola

Šivák Daniel

1 772

1

Cheb

Podlezl Václav

1 650

2

M.Lázně

Szitai Dávid

1 558

3

Berky Tomáš

1 307

4

Cheb

Červeňák Oldřich

1 090

5

Plesná

Kumaj Milan

897

6

Cheb

Šulek Tomáš

767

7

Plesná

Andrášik Ivan

696

8

Turský Matyáš

497

9

M.Lázně

Tökökoly  Patrik

478

10

Koukolík Tomáš

339

11

Plesná

   

 

 

 

ŠKOLNÍ KOLO SHM

V pátek 5. května proběhlo již tradiční školní kolo atletického čtyřboje SHM. I přes nepřízeň počasí se do soutěže zapojilo cca. 70 závodníků, kteří změřili své síly v běhu na 60, 400 a 1500 metrů, hodu kriketovým míčkem a skoku dalekém. Během sportovního dopoledne jsme mohli shlédnout řadu výborných výkonů. V letošním ročníku nás zejména překvapily dívky z nižších ročníků - Červeňáková Simona, Michalisková Nikola, Bendíková Romana, které suverénně obsadily nejvyšší příčky. Atleti z chlapecké kategorie opět nezklamali, loňské vítězství obhájil Šivák Daniel, na záda mu občas dýchali Girga Dominik, Berky Tomáš a proto také vystoupali na vítězné stupínky.

Celý závod probíhal v duchu fair play, nálada byla výborná a celé sportovní dopoledne jsme si všichni náramně užili!

Výsledková listina školního kola

                 Chlapci                                                                                                                                                                                                                                                     Dívky

Příjmení

body celkem

pořadí

Červeňáková Simona

552

1

Michalisková Nikola

426

2

Bendíková Romana

419

3

Miková Nataša

353

4

Horváthová Adriana

349

5

Horváthová Lenka

313

6

Čonková Marie

276

7

Kotlárová Tereza

221

8

Billá Leona

190

9

Slepičková Klaudie

184

10

Příjmení

body celkem

pořadí

Šivák Daniel

1 989

1

Girga Dominik

1 335

2

Berky Tomáš

1 136

3

Kumaj Milan

903

4

Gašpar Milan

824

5

Červeňák Tomáš

787

6

Eisner Patrik

684

7

Bendík Marek

654

8

Bílý Marek

651

9

Bílý Kristián

541

10

   

 

 

 

Florbalový turnaj v Toužimi

Dne 24. 4. 2014 se naše škola zúčastnila florbalového turnaje v Toužimi, včetně dalších 8 škol. Na turnaj jsme nastoupili v 6 členném družstvu. Útok vedl kapitán družstva Tomáš Berky s levým křídlem Markem Bendíkem. Obranu tvořil Erik Miko, po boku s Patrikem Eisnerem, včetně střídajícího Kristiána Bílého. Do brány se statečně postavil Lukáš Slavík, který obstojně chytal po celou dobu turnaje. Kluci statečně v duchu fair play bojovali až do posledního zápasu. Bohužel jsme v základní skupině vyhráli jen dva zápasy z celkových čtyř a to na semifinále nestačilo.

Turnaj jinak proběhl bez problémů a myslím si, že byl pro kluky nejen pohybovou aktivitou čtvrtečního dne, ale také inspirací pro možnou budoucí aktivitu ve svém volném čase.

Žákům bych chtěl tímto poděkovat za reprezentaci školy, nasazení v zápase a včasné vstávání, které bylo pro nás všechny nezvyklé.      (Strnad T.)

              

OLYMPIÁDA

V pátek 21. února jsme využili nedávných událostí v SOČI a zorganizovali projektový den ve jménu zimních olympijských her. Zahájení proběhlo opravdu velkolepě. Jednotlivé třídy si vytvořily transparenty s vlajkami konkrétních zemí, oblékly se do dresů a rázem se proměnily v olympijské vesnice. Po krátkém proslovu – hudebním ceremoniálu, zapálil předseda olympijského výboru Láďa Strejček slavnostní oheň (pochodeň s LED diodou) a nastal čas sportovního klání. Vzhledem k tomu, že naše škola nevlastní ledovou plochu, hokejová utkání nahradil oblíbený florbal. Ostatní sportovci se rozeběhli do připravených tříd – olympijských vesniček a začali tvořit. Každá třída si zvolila téma úměrné věku a schopnostem žáků. Na prvním stupni žáci kreslili obrázky na téma zimní sporty, vyráběli přání našim sportovcům.  Žáci na druhém stupni si zvolili náročnější témata – historii zimních OH, a to jak starověkých, tak novověkých. Dalším tématem byly olympijské symboly, kdy někteří se snažili s geometrickou přesností narýsovat olympijské kruhy, jiní zkoumali symboliku jednotlivých států, hledali zajímavosti o současném dějišti ZOH v Soči.

Celý den se velmi vydařil, všichni byli prací nadšeni a s výsledky určitě spokojeni. Své dovednosti nakonec prezentovali na chodbách školy. Velké blahopřání patří všem týmům florbalového turnaje.

 

 

Karnevalové veselí 2014

Páteční dopoledne před jarními prázdninami, jsme s dětmi z přípravné a první třídy prožili v duchu karnevalového veselí. Děti přišly v nádherných maskách a ve třídě na ně čekal bohatý program. Tančilo se, zpívalo, soutěžilo a v pohybových hrách ukázali naši nejmenší, že mají vůli být vždy první a vynaložit maximální úsilí. Na závěr byla pro všechny děti připravena sladká odměna. V poledne maškarní ples skončil a žákům začaly zasloužené jarní prázdniny.

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ

Ve čtvrtek 30. 1. 2014 proběhl na Základní škole Kostelní náměstí 14 „Den otevřených dveří“. Rodiče, prarodiče a ostatní příznivci školy měli možnost prohlédnout si prostory školy, seznámit se s žáky a učiteli. V době od 8.00 do 12.00 hodin bylo možno nahlédnout do jakékoliv třídy, kde probíhala klasická výuka. V případě zájmu byly rodičům zodpovězeny dotazy týkající se provozu ZŠ speciální a praktické, výukových metod a forem práce. Přítomným byly zpřístupněny také odborné učebny, kde probíhal praktický výcvik – šití, modelování, vaření a jiné. Žáci pro rodiče připravili malé občerstvení. Celý den probíhal v příjemné a pohodové atmosféře, který obohatil žáky, rodiče i učitele. Návštěvy školy tento rok využilo asi 70 návštěvníků. Těšíme se na další setkávání.

   

Vybíjená

Dne 21. 1. 2014 změřili své síly žáci 3. – 5. ročníků ve vybíjené. Všichni hráli se zápalem a do každého zápasu šli s úmyslem rozdrtit protihráče.

Své udělala výšková převaha a zkušenosti hráčů pátých ročníků, a proto je konečné pořadí takovéto :

1. místo 5. A

2. místo 5. B

3. místo 4. A

4. místo 4. A

Všichni se moc těší, že se utkají i příští rok.

Okresní kolo v plavání

9.12. se konal na bazénu v Aši plavecký závod žáků základních škol z Aše, Mariánských Lázní a Chebu.

Závod nabízel žákům startovat v několika disciplínách. Počínaje stylem kraul, prsa, znak a v závěru jsme se mohli koukat na bojovnost žáků ve štafetovém závodě.

Nejobsazenější styl těchto závodů byl kraul, ve kterém jsme získali 2 první místa. Za chlapce zvítězil Jakub Jecha, který nenašel z řad základních škol žádného protivníka a z děvčat to byla Oldřiška Kůtová, která vedla rozplavby od začátku až do konce. Tito dva dobří plavci získali i první místa v závodě na 25 metrů styl prsa. Znak je po technické náročnější disciplína, proto bylo na startovní listině na 25 metrů znak nejméně žáků, ale i tam jsme čelili konkurenci a přivezli první místo, které vybojoval Jakub Jecha.

Na závěr se plavala štafeta, která byla tvořena čtyřčlenným družstvem. Zde nám o pár sekund utekla nejvyšší příčka a museli jsme se spokojit s druhým místem.

SPORTOVNÍ DEN

Ve středu 11. 12. 2013 proběhl v hale TJ Lokomotivy Cheb tradiční školní turnaj v basketu. Letošního ročníku se zúčastnilo celkem 7 týmů. Zápasy probíhaly v několika základních skupinách, systémem každý s každým. V kategorii chlapců si nejlépe vedlo družstvo ve složení: Patrik Eisner, Jiří Pastorek, Daniel Šivák, Lukáš Slavík, Michal Vosmík.  Bojovnost prokázala i naše děvčata. První příčku obsadily tyto hráčky: Adriana Horvátová, Diana Tulejová, Daniela Kalejová, Leona Billá, Marie Čonková. Viditelný pokrok v míčových dovednostech prokázali i ostatní zúčastnění, což určitě potěšilo i jejich učitele, kterým patří velký dík za velkou trpělivost při jejich práci.

Na závěr velká gratulace vítězům a hodně štěstí všem v dalších ročnících školního basketbalového turnaje!!!

Straka Terezka

Na začátku listopadu navštívil naší školu pan Jiří Flaška, který s sebou přinesl ochočenou straku Terezku.

Dětem nadšeně vyprávěl napínavý příběh o tom, jak Terezku získal, ale také jiné, hlavně zábavné situace, které se svou „ptačí přítelkyní“ zažil.

Děti se mohly přesvědčit o šikovnosti černobílého ptáka. Ten si obratně otevřel klec a vyrazil. Pověstná straka „zlodějka“ si z rukou paní učitelky vzala šperk a zkušeně si ho odnesla a schovala do svého příbytku. Dětí se samozřejmě bála, ale svému ochránci se klidně usadila na rameni nebo hřbetu ruky. Uměla podat cigaretu a nestyděla se ani věnovat polibek svému majiteli.

Děti se mohly také utkat v krátkých soutěžích, které si pro ně připravil p. Flaška. Kromě příjemných zážitků si tak žáci domů odnášeli i drobné odměny v podobě medailí a sladkostí. Na oplátku věnovali strace Terezce její oblíbené piškoty.

 

KoloběžkyÁda

KoloběžkyÁda je akce, která patří do programu „Rok s Ádou“. Třídy z druhého stupně se sešly dne 16. 10. 2013 na dopravním hřišti DDM Sova.

První závodníci na koloběžkách byli z řad 6. a 7. tříd, kteří měli zkrácený okruh. Zpočátku vždy jeli žákyně a následně po nich žáci. Žákyně 8. a 9. tříd porovnávaly své síly také na zkráceném okruhu. Velký okruh si vyzkoušeli chlapci z 8. a 9. tříd. Při závodech jsme mohli vidět nejenom velkou bojovnost žáků, ale také zručnost některých šikulů, kteří projížděli technickými úseky bezchybně a rychle. Před vyhlášením výsledků se na start kratšího, ale o to techničtějšího okruhu, postavily i paní učitelky z druhého stupně, aby tak předvedly žákům, že jízda na koloběžce není zábavou jen pro děti, ale také pro dospělé.

Akce byla završena vyhlášením a rozdáním cen, jak vítězům, tak i poraženým, jelikož i snaha se cení.

Exkurze EKO farmy Dolní Dvory

V pátek 20. 9. 2013 jsme byli na EKO farmě v Dolních Dvorech u Chebu. Podnikli jsme výlet za domácími zvířátky, abychom se dozvěděli něco zajímavého o jejich životě, mohli si je prohlédnout, pohladit je a slyšet jejich zvuky. Dopolední pobyt u zvířátek žijících na dvorku byl velkým přínosem pro většinu dětí, které neměly možnost se s některými domácími zvířátky setkat a znaly je jen z obrázků. Na statku nás uvítala usměvavá paní Jitka. Ta nás seznámila se všemi zvířátky. Poznali jsme kravičku Růženku, dva oslíky Madlu a Toninu, kozla Čerta, ovečky, prasátka, králíky, husy, kachny, krůty a ostatní domácí zvířátka. Paní Jitka nám řekla mnoho zajímavých informací o chovu domácích zvířat a jejich užitku. Znalosti pak děti zúročily při vyplňování pracovních listů. Na závěr jsme měli možnost zvířátka nakrmit. Přestože nám počasí příliš nepřálo, výlet se všem líbil. Děti se rozloučily se zvířátky plny dojmů a nových zážitků. Na památku si odvezly pamětní listy a malé dárky. Děkujeme!